Jens Nielsen takker af

Af Finn Schumacker

Sekretariatsleder i Danske Kulturbestyrelser Jens Nielsen takker af på posten efter at have været medinitiativtager og en helt afgørende kraft i foreningen siden starten i 2015. Med et kæmpe engagement og enormt netværk som ballast har Jens været en utrættelig motor i foreningen, hvor han både foran og bag kulisserne har arbejdet for at kvalificere og udvikle bestyrelsesarbejdet og dermed det danske kulturliv generelt. Utallige er de telefonsamtaler, hvor Jens har vejledt og rådgivet bestyrelsesmedlemmer, der har stået med en udfordring, og Jens har været en efterspurgt oplægsholder på bestyrelsesseminarer over hele landet.

Samtidig har Jens haft et skarpt øje på behovet for at sikre udsyn og højne vidensniveauet på kulturområdet, hvilket foreningens seneste projekter om Kulturinstitutionernes største udfordringer under corona-tiden og indsatsen for et Kulturens Analyseinstitut er gode eksempler på. Jens har nu besluttet sig for at give stafetten videre til Marie Skaaning, og jeg vil på vegne af alle foreningens medlemmer og samarbejdspartnere sige Jens en varm tak for godt samarbejde og en helt ekstraordinær indsats og ønske alt godt fremover.

Jens vil sejle lidt mere i sin dampbåd

2 meninger om “Jens Nielsen takker af”

  1. Jeg kan kun istemme formandens ord. Mange tak for indsatsen og samarbejdet.
    bh.
    Flemming

    1. Tak i lige måde, Flemming. Har altid været en fornøjelse. Bh Jens

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.